Proszę podać nazwę użytkownika, hasło oraz swoją domenę: |
Jeżeli nie znajdziesz rozwiązania swojego problemu, skontaktuj się z nami.
Strefa DNS to plik konfiguracyjny, który umożliwia powiązanie domeny z serwerem, czy też z pocztą e-mail. Aby zarządzać tymi ustawieniami, należy wybrać opcję „Zarządzanie strefą DNS” w sekcji „Domeny” panelu DirectAdmin.
W górnej części otwartej strony pojawią się wszystkie utworzone rekordy DNS, skonfigurowane automatycznie do prawidłowego funkcjonowania danej domeny. Każdy wpis można zaznaczyć, klikając pole na końcu danego wiersza i usunąć, poprzez kliknięcie w przycisk „Usuń wybrane”. Zaznaczenie opcji „Usuń ze wskaźników” spowoduje usunięcie wpisu także w odniesieniu do aliasów domeny.
W dolnej części strony znajdują się opcje dodawania rekordów DNS z możliwością zastosowania ich także do aliasów domeny (poprzez zaznaczenie opcji „Duplikuj do wskaźników”).
Rekord A służy do mapowania nazwy domeny na adres IPv4. Podany w pierwszym polu adres musi kończyć się kropką, w drugim polu umieszczamy natomiast adres IP w wersji 4.
Rekord NS służy do mapowania nazwy domeny na listę serwerów DNS tej domeny. Adresy domen w obu polach muszą być zakończone kropką.
Rekord MX służy do mapowania nazwy domeny na nazwę serwera poczty. Liczba na rozwijanej liście oznacza priorytet danego serwera – im wyższa wartość tym niższy priorytet.
Rekord CNAME służy do ustawienia aliasu domeny, dla którego zachowane zostaną wszelkie ustawienia rekordu DNS.
Rekord PTR służy do mapowania adresu IP (zarówno w wersji 4 jak i 6) na nazwę domeny. Jest odwrotnością rekordu A lub AAAA.
Rekord TXT służy do dołączania dodatkowej informacji tekstowej do rekordu DNS, wykorzystywanej np. do odrzucania niektórych wiadomości e-mail identyfikowanych jako spam.
Rekord AAAA służy do mapowania nazwy domeny na adres IPv6. Podany w pierwszym polu adres musi kończyć się kropką, w drugim polu umieszczamy natomiast adres IP w wersji 6.
Rekord SRV służy do konfigurowania informacji wykorzystywanych przez niektóre usługi udostępniane przez serwer DNS.
Rekord SPF służy do identyfikowania usługi poczty wychodzącej z danego serwera poczty e-mail.
Parametr TTL określa czas życia (ważności) rekordu DNS. Wyrażony jest w sekundach i domyślnie ustawiony jest na godzinę (3600). Maksymalna wartość tego parametru to 86400 (24 godziny).