Baza wiedzy ISPConfig 3

Dowiedz się więcej o tym czym są domeny internetowe, w jaki sposób zarejestrować domenę oraz przedłużyć jej ważność. Dowiesz się tu również tego jak przenieść do nas i skonfigurować domenę w naszym hostingu.

Wstęp do ISPConfig3

ISPConfig3 służy do zarządzania swoim kontem hostingowym - wyróżnia się mnogością zaawansowanych możliwości konfiguracji, a jednocześnie gotowymi schematami opcji dzięki czemu nie ma potrzeby decydowania o wyborze opcji jeżeli nie jesteśmy ich pewni.

Po zalogowaniu zobaczymy panel z opcjami do wyboru, listą faktur oraz przedstawione limity konta. Klikając w odpowiednie punkty menu przechodzimy do interesujących nas działów.
Powrót

Zaparkowanie domeny

Zaparkowaniem domeny nazywamy utworzenie jej strefy na naszych serwerach DNS. Wykonaniem tego zajmujemy się po uprzednim zarejestrowaniu domeny lub ustawieniu naszych serwerów DNS (dns1.linux.pl i dns2.linux.pl) w panelu firmy, w której domena jest zarejestrowana.

Szybka instrukcja zaparkowania domeny:
Przechodzimy do zakładki DNS i wybieramy przycisk Dodaj nową strefę DNS za pomocą Kreatora
W polu domena wpisujemy nazwę naszej domeny (bez przedrostka www), po czym zatwierdzamy
Po zapisaniu na liście zaparkowanych domen pojawi się właśnie dodana domena.
Powrót

Zakładanie strony

Założenie strony jest kolejną czynnością, którą musimy wykonać.

Szybka instrukcja utworzenia nowej strony:
Przechodzimy do zakładki Strony i klikamy przycisk Dodaj nową stronę
W polu domena wpisujemy nazwę naszej domeny (bez przedrostka www), przydzielamy odpowiednie wartości limitu dyskowego oraz transferu ruchu internetowego. Do wyboru mamy również opcje pracy PHP - domyślnie jest wybrana opcja optymalna dla większości zastosowań. Uwaga! Wybranie wszystkich możliwych opcji może spowodować nieprawidłowe działanie strony - jeżeli nie jesteśmy pewni co mamy wybrać zostawiamy opcje domyślne.
Jeżeli nie wiemy ile pozostało nam limitu dysku i transferu system podpowie nam to przy próbie zapisu - o ile wpiszemy wartości przewyższające dostępny limit danej wartości.
Po zapisaniu mamy już przygotowaną stronę i możemy przejść do kolejnego kroku.

Powrót

Dodawanie konta FTP

Konto FTP będzie potrzebne nam do zarządzania plikami naszej strony. Możemy również utworzyć katalogi na pliki dla naszych klientów i przydzielić im osobne loginy i hasła.

Szybka instrukcja utworzenia nowego konta FTP:
Przechodzimy do zakładki Strony -> Użytkownik FTP i klikamy przycisk Dodaj nowego użytkownika FTP
Uzupełniamy wymagane pola - nazwa użytkownika i hasło. Jeżeli mamy kilka stron w panelu musimy również wybrać stronę do której ma być przypisane konto. Limit na twardym dysku zostawiamy "-1" chyba, że tworzymy dodatkowe konto i chcemy ograniczyć mu limit przestrzeni.
Po zapisaniu zobaczymy na liście nasze nowe konto FTP - przy połączeniu używamy widocznego tam loginu, zaś jako serwer możemy wpisać dowolnie adres naszej strony, lub adres serwera który pokaże sie przy koncie.
Powrót

Utworzenie bazy danych

Szybka instrukcja utworzenia nowej bazy danych MySQL:
Przechodzimy do zakładki Strony -> Baza danych i klikamy przycisk Dodaj nową bazę danych
Uzupełniamy wymagane pola - nazwę bazy, użytkownika i hasło. Jeżeli potrzebujemy możemy włączyć zewnętrzny dostęp do naszej bazy - w tym również możemy ograniczyć dostęp do wybranych adresów IP.
Po zapisaniu informacje o bazie danych zobaczymy na liście. Pamiętajmy aby wpisywać host isp.linux.pl tylko dla połączeń z zewnątrz, normalnie wpisujemy przy połączeniu z bazą domyślny host, czyli: localhost.
Powrót

Konta e-mail

Szybka instrukcja utworzenia skrzynek pocztowych e-mail:
Przechodzimy do zakładki E-mail -> Domena i klikamy przycisk Dodaj nową domenę
Wpisujemy domenę dla skrzynki pocztowej oraz ewentualnie wybieramy politykę antyspamową.
Możemy przejść teraz do zakładki "Skrzynka pocztowa E-mail", gdzie dodamy nową skrzynkę.
Wypełniamy wymagane pola, oraz podajemy limit wielkości naszej skrzynki. Jeżeli nie wiemy ile pozostało nam limitu na pocztę to przy próbie zapisu bez podawania tam wartości (zostawiamy -1) system podpowie nam maksymalną wielkość skrzynki.
Po zapisaniu zobaczymy na liście naszą skrzynkę pocztową. Przy normalnej konfiguracji (domena znajduje się na naszych serwerach DNS) ustawienia skrzynki e-mail są następujące:
login: adres@email
serwer POP3/SMTP/IMAP: mail.nasza_domena (np. mail.domena.pl)
porty: SMTP: 25 lub 587; POP3: 110; IMAP: 143; SMTPS: 465; POP3S: 995.
Powrót

Zmiana hasła

W zakładce Narzędzia możemy zmienić hasło dostępowe do panelu ISPConfig oraz ustawić domyślny język interfejsu.

Powrót

Ask a question online Write to us... Send