Zmiany w procesie rejestracji nazw domeny .PL

Zgodnie z komunikatem Krajowego Rejestru Domen NASK, od dzisiaj (tj. 08.01.2020 r.) uproszczony został proces rejestracji nazw domeny .pl poprzez wyeliminowanie 14-dniowej rezerwacji (stan RESERVED) oraz stanu BOOK_BLOCKED z cyklu życia nazw domeny .pl. Domeny, które po tej dacie będą uwalniane z 14-dniowego okresu rezerwacji, zostaną usunięte z Rejestru i udostępnione do ponownej rejestracji na zasadach ogólnych.
Od dnia 8 stycznia 2020 r. tylko dla domen z wykonanej opcji, lub po prawomocnym orzeczeniu sądowym będzie obowiązywała 14-dniowa rezerwacja w NASK.

Co to oznacza w praktyce?
Zmiana ta powoduje, że abonentem domeny stanie się ten, kto pierwszy ją opłaci – a nie jak do tej pory dokona jej zamówienia (co wiązało się z rezerwacją). Może się więc zdarzyć, że mimo poprawnego złożenia zamówienia na rejestrację nazwy domeny i opłacenia jej w terminie – nie otrzymamy praw do korzystania z niej, ponieważ ktoś inny ją równocześnie zamówił i wniósł opłatę wcześniej.

Cykl życia nazw domeny .pl obowiązujący od 8 stycznia 2020 r.:

We wszystkich stanach poza REGISTERED domena NIE jest eksportowana do DNS.

X dni   Okres, po którym domena zmienia stan, jeśli nie została wcześniej zarejestrowana lub odnowiona.
* NASK może występować jako Rejestr świadczący usługę, który w procesie zawierania umowy, tworzy domenę w stanie RESERVED (w następstwie realizacji opcji albo po prawomocnym orzeczeniu sądowym) lub przenosi domenę w stan DELETE_BLOCKED (w procesie rozwiązywania umowy).
** Uprawniony rejestrator – rejestrator obsługujący nazwę domeny.
*** Maksymalną wartość odnowienia na 11 lat można uzyskać odnawiając domenę na 10 lat, jednocześnie przesuwając okres rozliczeniowy o kolejnych 365 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *